A könyv mint az emberség őrzője:
Összegző a 4. SepsiBook könyvvásár és kortárs irodalmi fesztiválról
Tovább „A könyv mint az emberség őrzője:”Tánczos Vilmos erdélyi magyar néprajzkutató, tudományszervező és egyetemi tanár neve szorosan összeforrt a Székelyföld folyóirattal. A lap egyik legrégebbi és leghűségesebb külső munkatársaként 1998 óta
A Porond színpadán, a MeseCentrum programjának keretén belül egy igazán rendkívüli élményben lehetett része a közönségnek: a zene, az ének és a mese világa nemcsak
Könyvbemutató beszélgetés Mátyus Melinda Inkább az enyém című novelláskötetéről és Visky András A test történetei című drámakötetéről
– Beszélgetés Tapodi Zsuzsával – Könyvbemutatója után egy kávé mellett dr. Tapodi Zsuzsa irodalomtörténésszel, a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem professzorával beszélgettem. Ismerősök állították meg minden
A fesztivál egyik csúcspontja kétségkívül a szombat esti Elveszett évtizedek nyomában címszóval beharangozott Sofi Oksanen közönségtalálkozó. A kérdező Jankó Szép Yvette fordító, a beszélgetés angol
– Közönségtalálkozó Karády Annával –
Összegző a 4. SepsiBook könyvvásár és kortárs irodalmi fesztiválról
Tovább „A könyv mint az emberség őrzője:”Lackfi János és Juhász Anna szombat délelőtti beszélgetése a Porondon a költő zsoltárairól szól. A szokásos, humoros megszólalások mellett mély és komoly témákat vetnek fel a felolvasott versek: szóba kerül a hit, az elmúlás, az újjászületés és az egymáshoz való kapcsolódás mint lételem. A közönségtalálkozó után csendes zugot keresve végül egy lépcsősor tetején foglalunk helyet. A költővel főleg kapcsolódásokról beszélgetünk – kapcsolódás Erdéllyel, a magyarsággal, Kányádi Sándorral és a Jóistennel. Megható közvetlenséggel és hitelességgel osztja meg velem gondolatait.
Tovább „„Azért vagyunk, hogy közösségben legyünk”: Interjú Lackfi János költővel”A Finnországból érkező Timo Parvela a kortárs gyermek- és ifjúsági irodalom egyik legmeghatározóbb alakja. A szerző péntek délelőtti közönségtalálkozója finn-román nyelven zajlott, népszerű gyerekkönyv-sorozatáról, a Miú és Vauról beszélgetett a népes és lelkes 7–11 éves rajongótáborral. A gyermekirodalom felelősségéről, hatásáról és céljáról kérdeztük az írót felszabadult és jó hangulatú interjúnk során.
Tovább „Mesékbe szőtt remény: Interjú Timo Parvela finn gyermek- és ifjúsági íróval”Könyvbemutató beszélgetés Mátyus Melinda Inkább az enyém című novelláskötetéről és Visky András A test történetei című drámakötetéről
Tovább „A test és a lélek újraegyesítése”– Beszélgetés Tapodi Zsuzsával –
Könyvbemutatója után egy kávé mellett dr. Tapodi Zsuzsa irodalomtörténésszel, a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem professzorával beszélgettem. Ismerősök állították meg minden sarkon, és eközben a tavaszi eget tükrözte nemcsak ruhája, szeme. Új könyvének borítóján betűk alkotnak misztikus univerzumot, és ehhez az univerzumhoz kerültünk közelebb a beszélgetés során.
Tovább „„Ebben a pörgő világban az olvasás által létrejövő lelassulás a regenerálódásnak az ideje.””– Közönségtalálkozó Karády Annával –
Tovább „„Mentem, és talpam alá került az út.””A SepsiBook harmadik és egyben utolsó előtti napja se hagyta, hogy az ember elunja magát, nonstop mentek a programok reggel 8 órától este 11 óráig. Ami számomra nagyon érdekes és izgalmas program volt, az a „Sötét tus, néma tinta” – Kovács András Ferenc-emlékest volt. A beszélgetés 18:00 órakor vette kezdetét a Porondon, és ami különleges volt benne, hogy nemcsak beszélgetésről szólt, hanem egy rövid koncert is megadta az emlékezés hangulatát. A meghívottak Markó Béla (költő) és Mészáros Sándor (kiadóvezető) voltak, akikkel André Ferenc (költő, műfordító) beszélgetett. Az emlékest igazi hangulatát a közreműködő Mocanu Erika mezzoszoprán énekével, Tóth-Győrbíró Apor csellójával és Szőcs Botond zongorájával teremtette meg, míg előadtak három zeneszámot, köztük Boros Csaba zeneszerző művét is, amelyet a költő „Hajnalének” című verséből inspirálódva komponált.
Tovább „Sötét tus, néma tinta”Egy felejthetetlen Slam Poetry Showcase után kíváncsiságom a Google keresőhöz vezetett és sorjában gyűjtöttem be információkat a színpadon szereplő slammerekről. Egyik szóvivő viszont megragadta figyelmem. Költő? Műfordító? Szerkesztő? Irodalomszervező? Slammer? Ez az ember biztos még éjszaka is rímekkel álmodik. Ezt a kreatív és pozitív alkotót a színpadon és körülötte többször is láthattuk az utóbbi napokban, nem másról van szó, mint André Ferencről.
Tovább „„Olvass sokat, mert abból tanulsz” – Interjú André Ferenccel”A vasárnapi programot tanulmányozva felfigyeltem Balázs Géza nyelvész „Ki ötezerben élsz”. Gondolatok a magyar nyelv következő évtizedeiről című előadására. Az az ötletem támadt, hogy miután meghallgatom az előadását, felteszek neki pár kérdést a nyelvészettel kapcsolatban, ha már úgyis olyan szakon vagyok, ami a nyelvekkel és nyelvészettel foglalkozik.
Tovább „„Nem a gyengéknek való a magyar nyelv” Interjú Balázs Gézával”Elérkezett hát az utolsó nap is. Ha netán az emberek búslakodtak is, hogy itt a vége, a SepsiBook mindent megtett azért, hogy a vasárnapi program is felejthetetlen élményekkel gazdagítsa a jelenlévőket.
Tovább „Vasárnapi élménybeszámoló”Bár a SepsiBook utolsó napja rövidebb volt, mint a többi, mégse telt rosszabbul, mivel vasárnap is volt bőven programválaszték kicsiknek és nagyoknak egyaránt. A napi választékból ami nekem érdekesnek tűnt, az Balázs Géza nyelvész „Ki ötezerben élsz”. Gondolatok a magyar nyelv következő évtizedeiről című előadása volt, ezért úgy döntöttem, azt fogom választani az utolsó beszámolóm témájaként.
Tovább „„Ki ötezerben élsz” – Gondolatok a magyar nyelv következő évtizedeiről”A szombati nap folyamán már másodjára találkozhattunk Révész Emese művészettörténesszel. Míg pénteken a Hol készül a művészet? című művét mutatta be, szombaton egy előadást hallgathattunk meg Van élet a tündéreken túl. A kortárs magyar gyermekkönyv-illusztráció törekvései címen, amelyen sok érdekes illusztráció bemutatása által nyerhettünk betekintést abba, hogy hogyan is elemezi ezeket Révész Emese.
Tovább „Művészettörténeti szemszögből – Interjú Révész Emesével „Vasárnapra elérkeztünk a hétvégét megszínesítő könyvfesztiválunk zárásához, de ez a nap sem szenvedett hiányt programok szempontjából. A sepsiszentgyörgyi közösség kedvelt rendezvényének utolsó napja is rengeteg meglepetést tartogatott az ellátogatók számára. Jó volt látni, hogy utolsó napra sem csökkent a jelenlévők száma, hanem talán inkább növekedett.
Tovább „Írásvarázs zárszó: a SepsiBook utolsó napja”A szombati nap folyamán Kiss Judit Ágnes könyvbemutatójára is sor került, aki erre a napra egy felnőtteknek szóló regényt hozott el, az Egy nőalak szürke kontúrját. A regény a családon belüli bántalmazás témáját dolgozza fel. A főhős egy 14 éves lány, Gina, akit nevelőapja bántalmaz, s még édesanyja védelme helyett is elhallgatja, ami vele történt.
Tovább „Egy nőalak szürke kontúrja – Interjú Kiss Judit Ágnessel”A SepsiBook Könyvfesztivál utolsó napjának keretein belül lehetőségünk volt a kávé világával megismerkedni. A wunderBar jóvoltából találkozhattunk a Rubiq Social Club kávépörkölőjével, Kakucsi Áronnal, aki a Rubiq Roastery kávéit ismertette velünk.
Mesélt nekünk karrierjéről: öt éve foglalkozik kávépörköléssel, de csak egy éve a Rubiqban. A specialty kávékra szakosodott, de sok esetben nem értették az emberek, mit is jelent ez a kifejezés, ezért itt is azzal kezdte, hogy megmagyarázza ezt. A specialty kávék csoportjába a 83–85 pontot elért kávék tartoznak, de már a 80 pontos is kiválónak számít. Megemlíti a 90 pontot elért kávék csoportját is, melyek ritkák, valamint beszél az ő keze alatt mozgott Kolumbia nevű kávéról, amely elérte a 89 pontot.
A feltett kérdésekre reflektálva, Kakucsi Áron bevezette a kávé művészetét mint témát, ebből született a következő gondolat: ő és kollégái témák köré építik a kávékat, ilyen például az idei, amelyet az eperszezon ihletett, valamint más erdei gyümölcsök is szerepet kaptak. Érdekességet is megosztott velünk, mint például a hibás szemek, amelyeket egy bogár megtámad és kiszívja belőle a tápanyagokat, majd megemlíti azt is, hogy az emberek sok esetben el tudják rontani a kávét, például azzal, hogy rosszul öntik fel vízzel. Nem mindegy, hogy hány fokos a víz, az sem, hogy milyen sebességgel töltjük rá a kávéra. A titka az, hogy a csésze oldalsó falát kell megcélozni a vízzel, ezzel beindítva egy olyan folyamatot, amely hozzájárul ahhoz, hogy később ne kelljen felkeverni a kávét.
A kávékóstolás folyamata azzal kezdődött, hogy a jelenlévők az asztalokra felsorakoztatott őrölt kávét egyesével megszagolták, majd Kakucsi Áron felöntötte őket vízzel. Ezt követte az, hogy ilyen felöntött formában is megszagolta mindenki az ottani kávékat, majd egy kisebb, rövidebb beszélgetés következett, míg várakoztak a kávé kihűlésére. Kakucsi Áron ismét érdekességeket közölt a kávékről, innen tudtuk meg azt, hogy a rövid kávé, bizonyos okokból sokkal gyengébb, mint a hosszú. A fordított helyzetet állító tévhitet szerette volna eloszlatni, ezért magyarázatot adott rá.
A kávék kihűlése után Kakucsi Áron leszedte a kávé krémjét, mert az elszívja a kávé valódi ízét, és megkezdődött a valós kóstolás. A kávépörkölés mestere elmagyarázta, valamint demonstrálta a kávészürcsölés folyamatát, a jelenlévők pedig nagy örömmel követték utasítását.
Nagy élmény volt mindenki számára az, hogy a kóstolás fifikáit a SepsiBookon fedezhették fel. A kóstolás keretein belül sok kérdésre kaptak választ a jelenlévők, és sok mindent megtudtak a kávékat illetően.
Kádár Hanna és Szántó Barbara
A Sepsiszentgyörgyön megszervezett könyvfesztiválra a szombati napon Zsidó Ferenc látogatott el, hogy bemutassa regényét, melynek címe A fák magukhoz húzzák az esőt. Miklóssi Szabó István tett fel kérdéseket az írónak, amikre ő vidáman és energikusan válaszolt.
Tovább „A székely vidékek felfedezése Zsidó Ferenccel: „A fák magukhoz húzzák az esőt” című könyvének bemutatója „A SepsiBook rendezvény a harmadik napon is változatos programokkal várta az érdeklődőket. Bár nehéz lehetett volna az előző két napot felülmúlni, a szervezők ezt is megtették, hisz a szombati nap az egyik legemlékezetesebbé vált sok látogató számára.
Tovább „Az irodalom ünnepe – A SepsiBook harmadik napja”Kiss Judit Ágnes: Egy nőalak szürke kontúrja
A szombati napon Kiss Judit Ágnes költő és írónő mutatta be sepsiszentgyörgyi olvasóinak az Egy nőalak szürke kontúrja című regényét. Beszélgetőtársa, Mészáros Sándor író, irodalomtörténész, szerkesztő és a Kalligram Kiadó vezetője volt. Egy igazán mély beszélgetésnek lehettünk tanúi, hiszen Kiss Judit Ágnes regénye a családon belüli bántalmazást boncolgatja.
Tovább „Árnyak és valóságok a családon belüli bántalmazásról”A SepsiBook harmadik napja inkább a reggeli pacsirtáknak és a futás szerelmeseinek kedvezett legelső programjával, viszont az éjjeli baglyoknak se volt amiért aggódniuk, mivel késő estig tartott a fesztivál. Végül is a 3. SepsiBook harmadik napja csakis a legizgalmasabb nap kell, hogy legyen.
Tovább „Élménybeszámoló szombatról”Fedezd fel a mesék világát egy papírszínházban, a SepsiBook könyvfesztivál keretein belül, ahol Demeter Éva vezetésével kerül feldolgozásra a Méhkirálynő című mese. A program során a kicsik egy izgalmas és tanulságos utazásra indulhatnak, ahol a bátorság, barátság és igazságosság egyaránt fontos.
Tovább „Mesevilág a papírszínházban: A méhkirálynő kalandjai Demeter Évával”Grecsó Krisztián, a kortárs magyar irodalom egyik kiemelkedő alakja, a Lányos apa című novelláskötetével érkezik a SepsiBook utolsó napjára. Ez az esemény remek lehetőség arra, hogy mélyebb betekintést nyerjünk Grecsó legújabb művébe, és személyesen találkozzunk az íróval.
Tovább „Találkozz Grecsó Krisztiánnal!”A SepsiBook könyvfesztivál második napja izgalmas és sokszínű programokkal várta az idelátogatókat. A rendezvényen részt vevők péntek reggel is izgalmas programok közé csöppentek, kedvenc szerzőikkel és kiadóikkal találkozhattak. Különféle irodalmi beszélgetéseken és előadásokon hegyezhették fülüket, mivel a fesztivál a második napon is lehetőséget adott egy-egy mélyebb beszélgetésre.
Tovább „Színes kultúra és élénk beszélgetések: a SepsiBook második napjának fénypontjai”A SepsiBook második napján kérdéseket tettem fel az egyik izgalmas workshop vezetőinek, hogy egy átfogóbb képet kaphassunk tapasztalataikról, és arról, hogy mit is jelent a gél print és a lino technika.
Tovább „Művészet és technika: Interjú az Illusztra szövegkísérő gél print & lino gyakorlatok workshop vezetőivel, Ilyés Rékával és Fekete Zsolttal”A SepsiBook még izgalmasabb programokkal és előadásokkal várta látogatóit pénteken. A nap folyamán az olvasás és irodalom iránti szenvedély továbbra is érezhető volt minden sarkon, ahogy az érdeklődők a nap során minél több előadáson és programon igyekeztek részt venni.
Tovább „Az olvasás rajongóinak paradicsoma: Élménybeszámoló a SepsiBook második napjáról”Daczó Katalin Ha ezer lány útnak indul című könyvének bemutatója
Daczó Katalin, az igazán sok kulturális helyszínt bejárt újságíró, helytörténész, filmrendező, idén ellátogatott hozzánk is. Életében nagyon sok helyen megfordult, így kétségen kívüli volt könyvbemutatójának sikeressége is. Az írónő mesélt saját tapasztalatairól, de legfőképpen az élményei és műve közti kapcsolatot fejtette ki. Zsidó Ferenc, a Székelyföld főszerkesztője vezette a beszélgetést, ő tett fel neki érdekesebbnél érdekesebb kérdéseket.
Tovább „Úton ezer lánnyal!”A könyvfesztivál második napján találkozhattunk Daczó Katalinnal, akinek a könyve egy számunkra igazán szívmelengető témát boncolgat. Bemutatta Ha ezer lány útnak indul című könyvét, majd lehetőséget adott arra, hogy feltegyünk neki pár személyesebb kérdést.
Tovább „Ezer lány története, egyetlen nő tollából: interjú Daczó Katalinnal”A szombati nap záróakkordjaként Grecsó Krisztián magyar költő, író és zeneszerző, valamint Beck Zoltán magyar énekes-gitáros és író közös verskoncertjére kerül sor a SepsiBook keretein belül.
Tovább „Programajánló a szombati napra”Sepsiszentgyörgyön harmadjára kerül megrendezésre a SepsiBook könyvvásár és irodalmi kortárs fesztivál. A rendezvény első pillanataitól kezdve az olvasó érzheti, hogy nincsen egyedül, hiszen irodalomkedvelők tömege veszi őt körül, akik ugyanúgy rajonganak az olvasásért, mint ő maga. Az események színesek, kisgyerekektől egészen idős korig mindenki megtalálja azt, ami igazán a szívéhez szól. Beszélgetések, könyvbemutatók, irodalmi műhelyek vagy akár koncertek várják az ide ellátogatókat. De a kiadók standjait is órákig lehet böngészni vagy éppen egy csendes sarokba leülni és az újonnan vett könyv világában teljesen elveszni.
Tovább „Benyomások a SepsiBook első napjáról”A SepsiBook egy rejtély volt számomra, mikor először hallottam róla. Úgy képzeltem el, mint egy hatalmas könyvvásárt, ami kecsegtetően hangzik, viszont nem értettem, miért tart négy napon keresztül. Mivel nem Sepsiszentgyörgyön lakom, ezért az utóbbi két évben nagyon esélyem nem volt arra, hogy megismerjem, miről is szól a SepsiBook, viszont idén egy gyakornoki program keretén belül sikerült eljönnöm, és igaz, hogy még csak egy nap telt el, de máris tudom állítani, hogy ez egy kihagyhatatlan élmény.
Tovább „Az unalom ismeretlen fogalom a SepsiBookon”A SepsiBook, a könyvek fesztiválja, már az első pár percben rabul ejt és meghív a könyvek birodalmába. Már az első napon érezhettük a felemelő hangulatot, amit a sok könyv és a sok kedves lélek áraszt magából. Körülvehetjük magunkat kedvenc íróinkkal, költőinkkel, és soha nem tapasztalt élményekre tehetünk szert. Ez a pár nap remek programokat tartogat kicsiknek és nagyoknak, olvasni imádóknak és olvasni vágyóknak, valamint minden olyan látogatónak, akinek szívét melengeti a könyvek és alkotójuk jelenléte.
Tovább „Első találkozás a SepsiBookkal”A SepsiBook első napja slam poetry-vel végződött Mészáros Péter, André Ferenc, Kemény Zsófi és Horváth Benji jóvoltából. Rímeikkel és szójátékaikkal a közönség atmoszféráját teljesen kicserélték, új életerőt töltöttek belénk egy hosszú, eseménydús nap után.
Tovább „Slam Poetry Showcase”Tovább „Szemügy 3. – Egy költő közelségében: Nem akarok – Nemes Nagy Ágnes 100”
Tovább „Szemügy 2. – A rendező, aki rendet próbál teremteni a káosz között”
Tovább „Az irodalom kanyargós útjai – összegzés a könyvvásár szombati napjáról”
Tovább „„Kibontani a világ köldökét” – az Öreg Banda zenés bemutatója”
Proiectul nu reprezintă în mod necesar poziţia Administrației Fondului Cultural Național. AFCN nu este responsabilă de conținutul proiectului sau de modul în care rezultatele proiectului pot fi folosite. Acestea sunt în întregime responsabilitea beneficiarului finanțării.
Copyright © 2025 SepsiBook. All Rights Reserved.