Tánczos Vilmos erdélyi magyar néprajzkutató, tudományszervező és egyetemi tanár neve szorosan összeforrt a Székelyföld folyóirattal. A lap egyik legrégebbi és leghűségesebb külső munkatársaként 1998 óta rendszeresen jelenteti meg benne írásait. A SepsiBookon legújabb kötetéről, A történések színe és visszája című interjúgyűjteményről beszélgetett a Székelyföld szerkesztőjével, Mirk Szidónia-Katával, aki hangsúlyozta, hogy a kötet nemcsak szakmai életművének fontos állomása, hanem a 20. századi erdélyi magyarság szellemi és erkölcsi portréját is megrajzolja.
A kötet 13 beszélgetésen keresztül rajzolja meg egy egész értelmiségi nemzedék arcképét, betekintést engedve az erdélyi tudóstársadalom belső világába, emberi küzdelmeibe és erkölcsi tartásába a diktatúra évei alatt. Tánczos Vilmos nemcsak kérdezőként van jelen ezekben az interjúkban, hanem mélyen személyes viszonyai révén, emberi közelségbe hozza az olvasó számára azokat, akik a diktatúra éveiben is hűek tudtak maradni önmagukhoz, erkölcsi tartást és fogódzót kínálva a közösségnek.
A könyvbemutatón Tánczos Vilmos közvetlen stílusban, sokszor anekdotákkal fűszerezve mesélt az interjúk hátteréről, az egyes beszélgetőtársakkal való viszonyáról, a beszélgetések születésének körülményeiről. A bemutató kedélyes, baráti hangulatban zajlott, amely tökéletesen visszatükrözte a kötet szellemiségét: a közös múlt megőrzését, a történelmi traumák emberi megközelítését, és a személyes történetek erejét a kollektív emlékezet formálásában.Tánczos Vilmos kötete egyszerre kordokumentum és generációs önarckép, amely értékes lenyomatot hagy az erdélyi szellemi élet történetében. A történések színe és visszája tehát nemcsak interjúgyűjtemény, hanem élő történelem is.